SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Gloria Bistrița visează la trofeul EHF European League! » Duel de foc cu Storhamar în finală

Bianca Bazaliu de la Gloria Bistrița în acțiune Foto: EHF

Articol de - Publicat duminica, 12 mai 2024 16:59 / Actualizat duminica, 12 mai 2024 18:40

Gloria 2018 Bistrița Năsăud joacă astăzi, de la ora 19:00, pentru trofeul EHF European League împotriva norvegiencelor de la Storhamar. Duelul va fi liveTEXT pe GSP.ro.

• Meciurile Gloria Bistrița – Storhamar va fi transmis în direct de Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport.

După semifinala românească dintre Bistrița și Brăila, câștigată sâmbătă de ardelence cu 37-26, cele două formații joacă în ziua a doua a Final 4 pentru medalii.

Gloria va evolua în finala mare cu formația norvegiană Storhamar, care a trecut în semifinale de franțuzoaicele de la Neptunes des Nantes. A fost un meci în care Nantes s-a bătut singură, după ce a condus la pauză cu 16-12, iar în minutul 59 scorul era 27-26 pentru formația din Hexagon.

Gloria Bistrița e în finala EHF European League! Victorie categorică în semifinala cu Dunărea Brăila
EHF European League

În ultimele zeci de secunde, scandinavele au marcat de două ori și au obținut o calificare nesperată în finală, față de derularea partidei până în minutul 58:53, când Storhamar reușise să egaleze la 27.

Gloria Bistrița este la 60 de minute de gloria europeană

În final, Storhamar a mai înscris o dată în minutul 59:31 prin Venn, Nantes a ratat prin Fauske, și nordicele au câștigat cu 28-27, și vor juca finala cu Gloria Bistrița.

Chiar dacă Bistrița este favorită la casele de pariuri cu o cotă de 1.42-1.47, în timp ce Storhamar este cotată cu 3.55-3.60, antrenorul ardelencelor, Florentin Pera, este precaut pentru partida care va intra în istoria clubului.

Storhamar este echipa cu cel mai bun atac rapid, care nu renunță până în ultima secundă, fapt dovedit și în semifinala cu Nantes. Ne așteaptă un meci de mare intensitate, în care factorul fizic va avea un rol important.